Jak chutnají báleše

Délka programu: 150 min.
Cena za osobu: 85,- Kč

Báleše, béleše –  prostě  sladká pochoutka, z pšeničné mouky pečené na plotně, maštěné sádlem a mazané povidly, sypané mákem. Předchozí generace na nich vyrostly, pro nás těžká exotika …   Že  nevíte, jak chutnají? Tak to budete muset vyzkoušet náš program s dětmi. A vezmeme to z gruntu. Odvezeme si koníky obilí na semletí k mlynáři do mlýna, nameleme mouku,  nachystáme kvásek, zaděláme na těsto, necháme vykynout a pak už jen  pečeme  a  mastíme … a to už stojí fronta na hotové báleše. A těsto se znovu zadělává, protože fronta nekončí. Jenom pozor, těsto kyne, jen když je venku teplo. Takže když je chladno, báleše neděláme, to musíte vzít zavděk jiným programem.

„Když si rolník popílí, semelu vám obilí, ve dne, v noci, budu mlíti, dokud nebudete syti, klepy-klepy, klepy-klep, nejdřív práce, potom chléb, bábovky a koláče, pro ty pilné oráče…“

Minimální počet dětí účastnících se výukového programu je 15 a maximální počet je 25. Programy mohou probíhat dva souběžně pro maximální počet 50 dětí. Výukové programy probíhají zpravidla v dopoledních hodinách v měsících duben, květen a červen.  Pro účast na nich je potřebná předchozí rezervace.