Jak žili naše babičky a dědečkové (Život)

Galerie

Délka programu: 150 min.
Cena za osobu: 120,- Kč

Program probíhá v měsících duben až červen

Kde bydleli, jak pracovali a jaký vedli život naši předkové? To vše si budou moci děti vyzkoušet. V kouzelném domku s dvorkem se z nich stanou hospodáři a hospodyně. Nachystají krmení pro zvířátka, zametou dvůr pometlem, napumpují do necek vodu na praní nebo nanosí dříví. Lákavou odměnou za práci jim budou naše nedočkavá zvířátka čekající na pohlazení.

Jak chutnají báleše (Báleše)

Galerie

Délka programu: 150 min.
Cena za osobu: 120,- Kč

Program probíhá v měsících duben až červen

Máte rádi báleše s povidly a mákem? A víte, co to vůbec báleše jsou?!? Zrovna ty si děti u nás upečou. Uděláme spolu kvásek, pomeleme mák na ručním mlýnku, ukážeme jak se v domku vařila povidla. Zaděláme na těsto a necháme ho vykynout. Mezi tím si děti odvezou sklizené obilí k pomletí s dřevěnými koníky k mlynáři. A pak už jen pečeme a pečeme …

Co si hospodář a hospodyňka oblékali (Oblékání)

Galerie

Délka programu: 150 min.
Cena za osobu: 120,- Kč

Program probíhá v měsících duben až červen

Společně se vydáme na cestu poznání a zjistíme, co že to je jupka, vlňák, fěrtůšek nebo třaslavice, co naše babička a dědeček nosili a naučíme se tyto části krojů oblékat. A abychom si našeho oblečení užili, v duchu se přeneseme na venkovskou tancovačku a zazpíváme si lidové písničky a zvesela si k nim zatancujeme.

Zvířátka na statku (Zvířátka)

Galerie

Délka programu: 150 min.
Cena za osobu: 120,- Kč

Program probíhá v měsících duben až červen

V našem hospodářství najdeme slepice, kohouta, králíky, kozy, ovce i prasátko. Co zvířátka potřebují ke spokojenému životu, jak bychom se o ně měli správně starat a jaký nám přinášejí užitek? To vše se dozvíme a vyzkoušíme v programu “Zvířátka na statku”. A nejen to. I my se při hře na chvíli staneme slepičkami, které budou pečovat o svá malá kuřátka.

Kuřátko a obilí (Kuřátko)

Galerie

Délka programu: 150 min.
Cena za osobu: 120,- Kč

Program probíhá v měsících duben až červen

Na říkanku Kuřátko a obilí si určitě pamatujete ze školních let. Ale rozpoznat jednotlivé druhy obilí, co se s obilíčkem děje, než se stane snídaní?!? To vše se u nás děti dozvědí hravou formou. Jako hospodáři si vyzkouší setí obilí z ošatky na pole, mlácení dětskými cepy na mlatu i čistění zrn na fukaru. A nakonec pomohou najít ztracenému kuřátku cestu zpátky na statek.

Jak to bylo s husou (Husa)

Galerie

Délka programu: 150 min.
Cena za osobu: 120,- Kč

Program probíhá v měsících duben až červen

Když se řekne husa, taky si představíte tu pečenou se svatomartinským vínem?!?
Chyba, to je málo …
U nás na domečku uvidíte, jak ze žlutých malých housátek vyrostou velké bílé husy.
Odvážní si vyzkouší, jak se krmí, zjistíte, k čemu je husí peří – upleteme mašlovačky, vyzkoušíte v praxi husí křídla k úklidu,
zkusíte psát husím brkem a inkoustem v kalamáři, draní peří a cpaní duchen …
Kdo se bojí bude jen koukat. Vrátíte se o století zpět.
Naše husy si to zaslouží.

Jak chutnají pěry

Délka programu 150 min.
Cena 120,- Kč za osobu
Program probíhá v měsících duben až červen
Nutná rezervace na tel. čísle: 732 21 22 32
Max. počet děti 50

Už vám někdy vaše milovná babička na prázdninách na dědině řekla, že sedíte jak pěry? Že jako nic neděláte a nudíte se? A víte vůbec co pěry jsou a jaká je to dobrota?

A co teprve, když si je sami vyrobíte, naplníte povidly, uvaříte, namastíte sádlem, posypete vlastnoručně pomletým mákem a na závěr sníte?
To budou gule nejen za ušima. To si máknete i pošmakujete a nudit se určitě nebudete. Měsíce duben až červen na domečku v Kněždubě budou věnovány pěrám.

Při programu si nejen dobře pochutnáte na jednoduchém starém slováckém receptu, se kterým můžete kdykoliv zazářit i doma. Ale nejen o jídle program a život je. Děti se dozví, jak dlouhá je cesta od zrníčka máčku vysypaného z makovice až po pomletý mák na pěrách.

Zatřepou si makovičkou, vysypou mák, pomelou jen na mlýnku, s prázdnou makovičkou vyrobí rodičům dárek z výletu na domeček. A když bude čas, přidají i myšičku z oříšku. Od makové panenky se dozví, proč má červenou sukénku a ne bílou, jak mají máčky na polích.

Zazpívají, zatancují si makové tanečky, ti zvláště nároční mohou navštívit i makového mužíčka, který spí v kuchyni na kamnech. On má sice v březnu ještě půlnoc, ale my to pro vás rádi uděláme a vzbudíme ho a on, jak vás uvidí, bude brblat určitě jenom chvilinku. Takže celý březen vaše děti čeká dopoledne nabité nejen akci, ale hlavně dobrotami. Přijeďte, ozkoušejte, jako pěry u nás určitě sedět nebudete.

V případě deštivého nebo chladného počasí v den vámi objednaného výukového programu máme pro vás připravený Mokrý program.

Čas příjezdu, délka ani cena programu se nemění. Program probíhá ve vyhřáté kuchyni od starých kachlových kamen, ve školičce je také zatopeno a v seníku si na vás déšť nepřijde.

Pokud se rozhodnete, program pro nepříznivé počasí zrušit, oznamte to prosím na tel. čísle 732 21 22 32.
Děkujeme.

Mokrý program

Napadlo vás někdy, co dělají hospodáři na domečku, když prší? Co prší, leje. Zvířata v chlévech poklizená, bříška plná?!? I s mokrou variantou našich programů počítáme. Co budou vaše děti dělat?

V kuchyni u kamen zatopeno, kachlová kamna sálají, hospodyně Anička s dětmi dělá lokše. Že nevíte, co lokše jsou?

Inu naše moderní nudle, jen z domácí mouky pomleté v mlýnech v humně a domácích vajíček od našich slepiček. Bezvaječné těstoviny neděláme. A protože válání těsta je náročné, Anička se v kroji zapotí, dětem mezitím děda Cyrilek povídá pohádku. Jakou?

Tu o Makovém mužíčku, jak se narodil. A Makový mužíček na ně hledí z pekáče – ze své postýlky nahoře na kamnech, jak jim to jde a občas Cyrilka opraví. To jen pro pořádek.

Už jste zkoušeli, jak chutná těsto jen tak zprudka opečené na litinové desce sporáku? Pro zmlsané jazýčky nic moc, my, co jsme zažili babičky, co dělávaly lokše doma, návrat zpět do dětství.

To je chuť, na kterou nikdy nezapomenete.

A co zbytek dětí –   další v seníku hrají v kostýmech pohádku O řepě.

Věnuje se jim babička Filka. Jistě si pohádku pamatujete, dobře dopadne a děti si vyzkouší, že dva jsou víc než jeden a že pomáhat se pořád vyplácí i v této podivné době.

V naší školičce si mezitím další skupinka dětí zkouší, jaké to bylo ve staré škole.

Jak se píše křídou na tabulku ze štípané břidlice, nebo vyzkouší kalamář s inkoustem a husí brko. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Někteří prarodiče si to možná ještě pamatují. Zkuste se jich doma zeptat, možná se budete divit.

Celé dopoledne na domečku, i když prší jako z konve, uteče v cuku letu. A za odměnu si vaše děti odvezou do školky či školy domácí lokše, které si samy připravily a které jim paní kuchařky určitě rády zavaří do horké polévky, která je po návratu čeká.

Dobrou chuť.

O světlušce Světlance a kouzelné svatojánské noci

Délka programu: 120 min.
Cena za osobu: 150,- Kč
Čas od 20:15 hod.
Nutná rezervace na tel. čísle: 732 21 22 32
Max. počet děti 50
Ve dnech 17.6.2019 až 22.6.2019

Víte, co spojuje slunovrat, vodu, oheň a zeleň rostlin, Karafiátovy broučky a sv. Jana Křtitele s nocí  z 23. na 24. června?!? Hlavně magie a  zázraky. Rostliny  na sv.  Jana nasbírané  mnohdy umí více než  současná medicína, oheň, který  posiluje sílu a vaši energii, odvahu a ochrání vás na celý rok, kouzelná  rosa, která nám zajistí pohodu a zdraví a hlavně  spousta tradic, rituálů a pohádkových příběhů. Umožněte svým dětem během červnového týdne od 17.6.2019 do 22.6.2019 prožít večer plný kouzel, neuvěřitelných zážitků a  zázraků. Svátek sv. Jana je na to jak dělaný.

Na domečku v Kněždubě se smrákáním světlušky  postupně s rozžatými lucerničkami vylétávají do letní noci. Během dne je nepoznáte, obyčejný černý brouček, ani lucerničku nemá.  Všechny světlušky už vyletěly, jen jedna nemůže. Zlá čarodějnice Ondruška jí za trest sfoukla plamínek.  A to je pro Světlanku obrovská tragédie. Světlanka pláče. Ne jako pláčí děti, nahlas, aby to všichni kolem slyšeli, spíše jako všechna malá mláďátka, kterým něco chybí. Je schovaná v seně, hrozně se stydí a slzy jí tečou po broučánkovském obličejíčku, utírá si soplík. Děti na půdě to slyší, svatojánka bez světýlka sice nevidí , ale je tu dobrý kamarád netopýr, který si ví rady.  A tak děti na pergamenu, který jim přinese, zjistí, jaká nespravedlnost se stala a jak svatojánkovi pomoci. Když nasbírají léčivé byliny a najdou poklad za kapličkou pod lesem, vše vymění s babiznou a ta vrátí  Světlance plamínek.  Ale chce to odvahu, venku je už úplná tma. To není pro každého.

Dole v humně už hoří ohníčky, pečou se brambory a ti nejodvážnější si mohou skočit,  jak to dělaly generace po tisíciletí nazpět. S lucerničkami,  svatojánskými křidélky, aby se jich poletující světlušky nebály, letní rosou, vyrážejí děti do noci. U kapličky, kde roste léčivé svatojánské býlí, tančí víly. Celé v modrém se vznášejí nad zemí a směřují děti k pokladu. Poté zmizí, jejich úkol je splněn. Nikdo nesmí ani promluvit, na cestě se otočit nazpět, kouzlo by pominulo a Světlančino světýlko by navždycky zmizelo.  Je to náročné pro ukecané pusinky plné dojmů. Ale pro kamarádku světlušku to vydržíme, holky i kluci. A dole pod námi už  svítí ohně v humně u domečku.  Pečené brambory v žhavém popelu už budou tak  akorát. Rychle zachránit světlušku, předat léčivé rostliny, se kterými se dá kouzlit dobře i zlé babici, předat truhličku s nalezeným pokladem. A pak rychle k ohni, kde jsou pečené  brambory a pro ty největší hrdiny i špekáčky. Rychle, hrdinů je najednou moc a špekáčky rychle ubývají .

Všude kolem je voňavá noc, už i mluvit se může, všichni jsou plní dojmů z noční úspěšné výpravy, kolem létají netopýři, kteří celou záchrannou akci zbuntovali, dřevo praská, oheň  hoří…. A pak už kolem letí Světlanka, zamává na Vás lucerničkou, abyste viděli, že babice splnila slovo, lucernička už svítí a že vás má ráda a že vás ráda poznala a že letí za  kámoškama. A že na nalezený poklad Ondruška zapomněla a ve dvoře vás čeká celá truhlička plná čokoládových zlaťáků. Jen tak pro pořádek. A jestli si myslíte, že je to už vše a pojedete za rodiči domů, že už jste unavení a chce se vám spát, omyl, musíte pustit lampion štěstí. A přát si přání. Je slunovrat a noc plná kouzel a přání se vždy splní. Ale jen jedno.  A pak fakt už jen dobrou noc. I svatojánci se brzy budou vracet. Vždyť už jim lucerničky sotva svítí a na cestu domů už skoro nevidí. Ať se někde nesrazí. Dobrou noc a zase někdy na domečku na viděnou.

Vánoce na Selském domku

Galerie

Délka programu 120 min.
Cena 140,- Kč za osobu
Čas od 8:00 hod., 10:00 hod. a 13:00 hod.
Ve dnech 26.11.2018 až 14.12.2018
Nutná rezervace na tel. čísle: 732 21 22 32
Max. počet děti 50

Jsou pro vás komerční Vánoce, jak je známe, maratonem povinností a spoustou nepříjemného stresu? Uklidit, uvařit, nazdobit, nakoupit  dárky.?!? Umožněte svým dětem při vánočním programu na domečku zažít, jak to bylo v době, kdy slovo stres bylo neznámé a byl čas nejen na práci, ale i na zábavu.  Kdy Vánoce nebyly jen fronty  lidí v nákupních centrech, ale klid, pokora a pohoda a spousta vánočních rituálů a tradic, které naše předky provázely po staletí.

Víte, kdo byly Lucky?!? Že ne? Tak u nás se to hned po příjezdu dozvíte, protože Lucky jako první přivítají vaše děti sedící ještě v autobuse před domečkem.

Oběhnou celé bílé autobus s husími křídly a otestují vašeho řidiče, zda má autobus čistý. Poctiví a čistotní se nemusí ničeho bát. V domečku, v kuchyni, v teple od kachlových kamen si z perníkového těsta děti vykrojí perníčky a ty si upečou v babiččině troubě. Starý recept na perníkové těsto upečen v skoro 150 let starém domečku, za okny plápolající svíčky, vůně hřebíčku mísící se s vůní jehličí, to je příběh jako z pohádky.Rozkrojíme si také jablíčka, abychom zjistili, co nás v následujícím roce čeká. Samozřejmě jen to nejlepší. Budeme pouštět lodičky z ořechových skořápek s hořícími svíčkami. To aby se vědělo, zda nás osud příští rok nechá doma nebo rozfouká do světa. Ve vánoční dílničce si společně vyrobíme malý dárek, pro vás, pro rodiče. A nebude chybět ani překvapení. Z humna za dětmi přijde s nadílkou Mikuláš, čert a anděl. A na závěr našemu malému Ježíškovi ležícímu na seně v jesličkách před domečkem,  při zvuku cinkajících rolniček, zazpíváme koledu. Pro ten den bude konec jednoho programu na domečku, ale pro děti navždy zůstane v jejich vzpomínkách a věříme, že jenom těch hezkých.

Přejeme vám všem krásné VÁNOCE, ať už u nás na domečku v Kněždubě nebo ve vašich domovech.

REZERVACE výukových a speciálních programů

Minimální počet dětí účastnících se výukového programu je 20 a maximální počet je 50. Programy mohou probíhat dva souběžně pro maximální počet 50 dětí. Výukové programy probíhají v čase 8.45 hod. a 13.00 hod. v měsících duben, květen a červen (pokud se ve vámi zvoleném dnu neobjeví jeden z nabízených časů příjezdu, znamená to, že tento čas příjezdu je již obsazen). Po domluvě je možné čas upravit.  Pro účast na nich je potřebná předchozí rezervace.

Minimální počet dětí účastnících se speciálního programu Vánoce na selském domku je 30 a maximální počet je 50 dětí. Speciální program probíhá v daném čase v 8.00 hod., 10.00 hod. a 13:00 hod. v měsíci listopadu a prosinci. Čas nelze upravovat. Je třeba daný termín předem rezervovat.

Minimální počet dětí účastnících se speciálního programu O světlušce Světlance a kouzelné svatojánské noci je 30 a maximální počet je 50 dětí. Speciální program probíhá v daném čase v 20.15 hod.  v měsíci červnu. Čas nelze upravovat. Je třeba daný termín předem rezervovat.

Rezervace Výukových a Speciálních programů

Zážitkový dárek pro učitele

Pro pedagogický doprovod máme milé překvapení. Pokud se pedagogickému doprovodu a dětem u nás na domečku bude líbit tak, že si v jednom roce jedna a tatáž skupina objedná dva termíny na kterýkoliv program, skupinka max. pěti pedagogů (ti, kteří byli u dané skupiny jako doprovod) se může zdarma hodinu a půl zrelaxovat v našem privátním wellness. V případě většího počtu pedagogického doprovodu u jedné skupiny, lze domluvit dva termíny wellness. Relaxaci je možné si užít v měsíci listopadu ve dnech pondělí až pátek. Konkrétní datum a čas lze domluvit osobně při návštěvě na domečku nebo telefonicky na tel. čísle 732 21 22 32.

Zahrajte si o skvělé ceny

O jednu noc se sladkým spánkem v pohádkovém Selském domku. Ráno s vydatnou, stylovou snídaní a po celou dobu pobytu s neomezeným vstupem do wellness. Zdá se Vám to jako sen? Není. Stačí mít jen trochu štěstí při losování a vyhrát první cenu. Druhá cena je romantická relaxace – wellness a na své si přijde i výherce třetí ceny, ten získává dárkový koš v ceně 500,- Kč. Losovat se budou Vámi – pedagogy (kteří byli v průběhu roku na výukovém programu s dětmi) vyplněné losovací lístky, na které uvedete své jméno, příjmení a e-mailovou adresu. Výherce dne 14.12.2018 vylosuje na závěr posledního probíhajícího vánočního programu Mikuláš. Na správnost losování budou dohlížet anděl a čert. Výhercům bude jejich výhra oznámena prostřednictvím uvedeného e-mailu. Výhru je možné uplatnit v průběhu jednoho roku a hmotnou cenu vyzvednout po telefonické domluvě. Ubytování i romantická relaxace – wellness je určena pro paní učitelku nebo pana učitele a jejich partnera nebo partnerku a nebo kamaráda či kamarádku. Přejeme Vám u nás příjemně strávené chvíle relaxace a odpočinku.

Kdy a kde nás najdete

Kde nás najdete

Provozní doba

Výukové programy: duben až červen a listopad až prosinec

Jak nás kontaktovat

telefon: 00420 732 212 232
e-mail: info@selskydomek.cz
Facebook: facebook.com/selskydomek